X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
دانلود کاهش حجم تصاویر وب سایت با فرمت WebP - بنویس

رضا باقرزاده

مدیران وب سایت ها همیشه علاقمندند که حجم صفحات وب آنها کمتر و کمتر شود تا بازدیدکنندگان، صفحات سایت را با سرعت بیشتری ببینند. هر چند طی سال های گذشته به خاطر افزایش سرعت دسترسی به اینترنت، شاهد افزایش حجم صفحات وب بوده ایم. 

اما به هر حال کم کردن حجم صفحات وب همیشه یک چالش مهم بوده که وقت زیادی از وبمسترها را به خود اختصاص می دهد. برای این کار راه ها و ترفندهای مختلفی وجود دارد که به آنها در نردبان خواهیم پرداخت. اما امروز در مورد یک فناوری نو رسیده صبحت می کنیم که احتمال دارد کم کم پرکاربرد و محبوب بشود.


طبق بررسی های انجام شده توسط HTTPArchive حدود ۶۰ درصد حجم صفحات وب توسط تصاویر اشغال می شود و بنابراین فایل های تصویری مهمترین عامل برای افزایش حجم صفحات وب هستند. اگر راهی پیدا کنیم که آنها را سبک تر کنیم کمک زیادی به کاهش حجم صفحات سایت خواهیم کرد. 

در حال حاضر پر استفاده ترین فرمت در وب JPEG است که به خاطر تناسب در کیفیت و حجم نسبتا مناسب، بسیار محبوب شده. اما حالا گوگل فرمت جدیدی پیشنهاد کرده که نامش را WebP گذاشته و می گوید شما با کیفیت مشابه، فایل هایی حدود ۲۵ تا ۳۴ درصد سبک تر خواهید داشت.


اما نباید عجله کنید. هنوز نمی توان به راحتی از این فرمت جدید استفاده کرد. چرا که فعلا همه مرورگرها از آن پشتیبانی نمی کنند. در حال حاضر فقط کروم و اپرا فرمت WebP را نمایش می دهند و باید منتظر بود تا مرورگرهای مشهور دیگر مانند فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر هم سراغ آن بروند. 

البته با چند ترفند سی اس اس می توانید کاری کنید که سایت شما برای کاربران کروم و اپرا تصاویر WebP را نشان دهد و برای بقیه همچنان از فرمت های رایج استفاده نماید.


  1. .mybackgroundimage {
  2. background-image: url("image.jpg");
  3. background-image: image("image.webp" format('webp'), "image.jpg");
  4. }

این کد از مشخصه جدید Image Fallbacks استفاده می کند که بخشی از دستورات جدید برای تصاویر در سی اس اس است و به مرورگر می گوید که در صورتی که از فرمت WebP پشتیبانی نمی کند، نیازی به دانلود فایل ها با این فرمت نیست و سراغ فرمت های دیگر برود. 

البته این دستور فعلا فقط برای تصاویر پس زمینه است و می دانیم که آنها اکثریت فایل های تصویری را تشکیل نمی دهند. برای تصاویر داخل مطالب فعلا راه ساده ای برای استفاده از این فرمت وجود ندارد و فعلا به زمان بیشتری نیاز است. 

فرمت WebP در حال حاضر مشکلات دیگری هم دارد. برای مثال اگر کاربر تصاویر را با این فرمت دانلود کنند ممکن است نرم افزار دسکتاپ امکان نمایش آنها را نداشته باشد. 

اما فعلا باید نام این فرمت را به خاطر بسپارید. چرا که در آینده ممکن است شاهد فراگیری استفاده از WebP باشیم.

دیدگاه (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.