X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
دانلود ۵ تغییر مهم در نسخه جدید سیستم مدیریت محتوای دروپال - بنویس


به عنوان یک طراح سایت حتما با CMS ها (Content Managment System = سیستم مدیریت محتوا) مانند جوملا، وردپرس و … آشنایی دارید. یکی از این CMS ها، دروپال (Drupal) است که در سال های اخیر پیشرفت خوبی داشته است.


مدتی است که تیم توسعه دروپال کار خود را روی نسخه هشتم این سیستم شروع کرده. در ادامه مطلب نگاهی داریم به ۵ مورد از مهمترین تغییرات این نسخه. توجه کنید که این نسخه هنوز آماده استفاده نیست و آخرین نسخه پایدار، Drupal7 می باشد.


۱) سیمفونی به دروپال می آید

دروپال ۸ کامپونتنت های low level زیادی مانند HttpFoundation, HttpKernel, Routing, EventDispatcher, DependencyInjection و ClassLoader را از
Symfony (یک PHP Framework) به کد خود آورده است تا با کمک OOP 
(Object-oriented programming = برنامه نویسی شی گرا) ساختار منظم تر و بهتری پیدا کند. چیزی که جامعه دروپال مدتی منتظرش بودند.


به نظر می رسد، کد خود دروپال نیز در حال مهاجرت بیشتر به آبجکت ها (Object) است تا سازگاری بهتری با امکانات جدید داشته باشد.


به گفته Fabien Potencier «با ادغام HttpKernel بین دروپال و Symfony حالا آنها سازگاری بیشتری با یکدیگر دارند. به این صورت که می توان به راحتی اپلیکیشن های سیمفونی را در دروپال استفاده کرد (integrate کرد) و یا برعکس.»


۲) Twig به عنوان template engine

دروپال۸، Twig را به عنوان «موتور قالب» خود دارد. بسیاری منتظر این تغییر بودند و آرزو داشتند که موتور قالب جزئی از هسته (core) سیستم باشد تا سرعت و کارایی بالا برود. امیدواریم همان طور که در http://twig.sensiolabs.org گفته شده است، این تغییر واقعا سرعت، امنیت و انعطاف پذیری سیستم را بالا ببرد.


۳) تغییرات در ساختار و چینش پوشه ها

در نسخه جدید ساختار پوشه ها تغییر کرده است. تمام فایل ها و پوشه های مربوط به هسته به داخل پوشه ای مجزا رفته اند. اما ساختار پوشه ها در داخل پوشه هسته تغییر چندانی با گذشته نکرده است. مانند عکس زیر:


911128-nardebaan-ir-drupal-8-new-changes_01.png

۴) مدیریت

در قسمت مدیریت تغییرات زیادی داده نشده است، اما در مقایسه با دروپال ۷، چند ماژول (module) جدید به هسته اضافه شده اند. مهمترین آنها عبارتند از:


- Views که حالا جزئی از هسته محسوب می شود. 
- CKEditor نیز جزئی از هسته محسوب می شود. گرچه می شد ادیتورهای دیگری مانند TinyMCE را نیز به جای آن استفاده کرد. به عبارت دیگر ادیتورهای دروپال با یکدیگر رقابتی تنگاتنگ دارند و نمی توان گفت کدامیک از دیگری بهتر است. 
- ماژول Language نیز به هسته اضافه شده است. به نظر می رسد مدیریت زبان های مختلف در دروپال کاربر دوست تر شده باشد.


۵) hook ها

آخرین مورد هم این است که اسناد مربوط به هوک ها (hook = قلاب) از هم اکنون و قبل از پایان کار روی هسته دروپال ۸ در دسترس قرار گرفته اند. آنها را می توانید در اینجا پیدا کنید. این مورد برای توسعه دهندگان این CMS بسیار مهم و عالی است.

دیدگاه (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.